CIRCLE OF WINNERS 2018

 

 

YEAR CLASSES 


1900 – 1929 

1ST PLACE  T.M. ASHCRAFT 

2ND PLACE  RON MOORE 

3RD PLACE  DON SCHMIDT 

 

1930 – 1939 

1ST PLACE BUTCH ASHCRAFT 

 2ND PLACE  BUTCH ASHCRAFT 

3RD PLACE  ALLEN BURR 

 

1940 – 1949 

1ST PLACE  DAVE WING 

2ND PLACE -  BILLY ALCORN 

3RD  PLACE  BILL RICHTER 

 

1950 - 1959 

1ST  PLACE  JERRY McMILLIAN 

2ND  PLACE MARVIN & DESEREE LEPPING 

3RD  PLACE  GENE TAYLOR 

 

1960 – 1969 

1ST  PLACE  MARK SHEPARD      

2ND  PLACE  GARY & JUDY LEARNED    

3RD  PLACE  RICHARD ALEXANDER   

 

1970 – 1979 

1ST  PLACE    BOBBY PHILIPI  

2ND  PLACE  BRUCE MISHLER     

3RD  PLACE  WAYNE PORTER    

 

1980 – 2000 

1ST  PLACE  LARRY AREBALO   

2ND  PLACE  JOHN BEDDIE 

3RD  PLACE STACY PIPPITT    

 

2001 – 2018 

1ST PLACE   STEVE & LOIS AREA 

 2ND PLACE  JAREDPAPE    

3RD PLACE  CASEY GILMORE     

 

CORVETTE CLASSES 

C1- 1953-1962 

1ST PLACE  MAX JANTZEN   

2ND PLACE  CURTIS CRAIN    

3RD PLACE  DEAN DAVIS  

 

C2- 1963-1967 

1ST PLACE  TONY DU NCAN   

2ND PLACE   SHAWN KITCHEN  

3RD PLACE   JEFF McNOUR  

 

C3- 1968-1982 

1ST PLACE   JIM GASTON  

2ND PLACE   GARY SIMPSON  

3RD PLACE  RICK CAIN  

 

C4- 1983-1996 

1ST PLACE   

2ND PLACE  

3RD PLACE   

 

C5- 1997-2004 

1ST PLACE  KEVIN HANSCHU  

2ND PLACE  CHAD GAY   

3RD PLACE   NONE 

 

C6- 2005-2013 

1ST PLACE  TERRY D POLLARD  

2ND PLACE JIM STUCKY  

3RD PLACE DARRE ROLAND   

 

C7-2014 – 2018 

1ST PLACE  JERRY McKENZIE 

2ND PLACE  JIM STUCKY 

3RD PLACE  MARGY HORNBACK     

 

MUSTANGS 

1964 – 1973 

1ST PLACE  CALVIN DIRKSEN 

2ND PLACE  RICHARD ROHLOFF   

3RD PLACE   MORTON & SHERRIE GRIGGS  

 

1974 – 1993 

1ST PLACE  BILL & BECKY HEASTON    

2ND PLACE  KURT JONES   

3RD PLACE  KALIN SYBESMA    

 

1994 – 2004 

1ST PLACE   STEVE CONARD  

2ND PLACE JEFF LEWIS    

3RD PLACE   FRED GRANT  

 

2005 – 2018 

1ST PLACE   DAVID DECKER  

2ND PLACE  TERRY KENDRICK  

3RD PLACE DON LANKARD   

 

STREET RODS 

 

COUPE 

1ST PLACE  LARRY SMILEY   

2ND PLACE  MIKE ALLEN  

3RD PLACE   RICHARD STINNETT  

 

SEDAN 

1ST PLACE WAYNE OLLENBURGER  

2ND PLACE  NONE 

3RD PLACE  NONE 

 

ROADSTER 

1ST PLACE T.M. ASHCRAFT  

2ND PLACE   RANDY WATSON 

3RD PLACE LINDA EGNOR  

 

TRUCK 

1ST PLACE  MICHAEL CALDWELL   

2ND PLACE  TOM DEMPSEY  

3RD PLACE  THOMAS ALLEN   

 

MOTORCYCLES 

AMERICAN ORIGINAL 

1ST PLACE JOSE BELA  

2ND PLACE  NONE 

3RD PLACE  NONE 

 

AMERICAN CUSTOM 

1ST PLACE   DANNY ROLAND  

2ND PLACE   JAMES BOZELL  

3RD PLACE  DANNY ROLAND   

 

NON AMERICAN 

1ST PLACE  NONE 

2ND PLACE  NONE 

3RD PLACE  NONE 

 

 

SPORTS & IMPORTS 

1ST PLACE  EDAN DEAN 

2ND PLACE EDWARD WARD  

3RD PLACE  STEVE & LOIS AREA 

 

 

COMPETITIONCAR 

1ST PLACE  KURT & SHELLY RIFFEL 

2ND PLACE  LAVERNE KELLY 

3RD PLACE  BOB STAHL 

 

OFF ROAD 

1ST PLACE  TONY HAWDE 

2ND PLACE  DAKOTA BULLARD 

3RD PLACE  DE NNY STASSEN 

 

RESTOMOD 

1ST PLACE  KEVI N BURKE 

2ND PLACE  JIM TONGISH 

3RD PLACE  NONE 

 

AIR COOLED 

1ST PLACE  ERIC MIN ER 

2ND PLACE  RICK MYERS 

3RD PLACE  DAVID CULLEN 

 

RESTOMOD 

1ST PLACE RANDY WILLIAMS 

2ND PLACE STEVE EDWARDS 

3RD PLACE JIM NUEL 

 

CUSTOM CAR 

1ST PLACE  WAYNE BARCLAY 

2ND PLACE  LARRY NULF 

3RD PLACE RONALD LAKE  

 

CUSTOM TRUCK 

1ST PLACE  SETH HAVILAND 

2ND PLACE  EDWIN ROSEBERRY  

3RD PLACE STEVE DIX   

 

STOCK TRUCK 

1ST PLACE  ALVIN PINAIRE 

2ND PLACE MIKE ENZ  

3RD PLACE  RANDY & PAT MILLER    

 

MUSCLE CAR 

1ST PLACE   MARK KREHBOEL  

2ND PLACE  LARRY HARDER   

3RD PLACE   JASON COVISUN  

 

STREET MACHINE 

1ST PLACE  RANDY & SHELLY WAGONER 

2ND PLACE GARY JENNINGS  

3RD PLACE  JIM HIGBEE  

 

RAT ROD 

1ST PLACE  PAUL SHOATE 

2ND PLACE  RYDELL PENNER 

3RD PLACE   DON JORDAN 

 

 

MAYOR’S CHOICE 

RICHARD BEFTON 

 

POLICE CHIEF’S CHOICE 

TERRY McMILLAN 

 

SHERIFF’S CHOICE 

BRIAN ROBINSON 

 

NOW THAT’S COOL AWARD 

RANDY WATSON 

ART CARLTON 

CRAIG SCHROEDER 

LARRY PARSONS 

DARYL REIMER 

LARRY NULF 

 

OLDEST CAR 

T.M. ASHCRAFT 

 

LONGEST DISTANCE   

T.M. ASHCRAFT 

 

BEST PAINT 

BILL & DONNA STARK 

 

BEST INTERIOR 

STACY MASSEY 

 

BEST ENGINE 

RICK PLUSH 

 

BEST OF SHOW 

MICHAEL CALDWELL 

 

LARGEST CAR CLUB PARTICIPATION 

SOUTH CENTRAL MUSTANG CLUB 

 

 

The Newton Downtown Car Show would like to thank all participants in this year’s Car Show.  Your cars make the car show the best in Central Kansas!